Institucije Evropske Unije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Poslovni Fakultet-Univerzitet Singidunum

Sadržaj:
UVOD
Evropska Evropska unija (EU) je rezultat procesa saradnje i integracije koja je počela 1951. između šest država (Belgija, Nemačka, Francuska, Italija, Luksemburg i Holandija).
Posle skoro pedeset godina, sa šest talasa pripajanja (1973. Danska, Irska i Velika Britanija, 1981. Grčka, 1986. Španija i Portugalija, 1995. Austrija, Finska i Švedska, 2004. Slovenija, Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka, Litvanija, Letonija, Estonija, Kipar i Malta i 2007. Bugarska i Rumunija) EU danas ima 27 zemalja članica.
Evropska unija je napravljena na institucionalnom sistemu koji je jedinstven u svetu. Zemlje članice imaju nezavisnost za određena pitanja u nezavisnim institucijama koje predstavljaju interese Unije kao celine, same zemlje članice i njihove građane. Komisija tradicionalno zastupa interese Unije kao celine, dok je svaka nacionalna vlada predstavljena u Savetu, a Evropski parlament direktno biraju građani.
Demokratija i vladavina zakona su zbog toga temelj te strukture.
Vlade zemalja članica održavaju redovne sastanke na svim nivoima da bi organizovale i uredile evropsku porodicu naroda.
To se može postići samo politikom kompromisa, uzajamnog uvažavanja i tolerancijom. Nijedna zemlja niti vlada Evropske unije ne mogu biti tretirane drugačije od ostalih u smislu prava i obaveza, ali svakako postoje razlike u pogledu veličine, snage i uticaja. Tela i institucije Evropske unije, al i same zemlje članice, obezbeđuju da se svi pridržavaju “pravila evropske igre”, da se izbegnu diskriminacija i nejednakost, uvažavaju i poštuju zakone.
EU počiva na zajedničkim interesima, institucijama i aktima država članica: jedinstvena valuta, zajednička odbrambena politika, saradnja u svim oblastima života i rada, obezbeđena Ugovorom o Evropskoj uniji i drugim propisima Unije.Uticaj Evropske unije na svetska pitanja svakim danom postaje sve veći. Proces integracije, uvođenje evra i progresivan razvoj zajedničke spoljne i bezbednosne politike daju Evropskoj uniji politički i diplomatski status koji odgovara njenoj nesumnjivoj ekonomskoj snazi.Unija ima čitav niz strateških spoljnopolitičkih ciljeva. Prvi je uspostavljanje stabilne Evrope čiji će glas u svetu imati veću težinu. Nedavni ratovi u Bosni i na Kosovu, kao i krvave borbe u Čečeniji, pokazuju koliko je značajno da se širom Evrope obezbede mir, demokratija i poštovanje ljudskih prava.
Evropska unija je, kao najveći trgovinski partner u svetu, odlučna da obezbedi svoju konkurentnost na međunarodnom nivou i da istovremeno unapređuje globalnu razmenu kroz dalju liberalizaciju pravila trgovine u svetu; proces koji će, po njenom uverenju, posebno koristiti zemljama u razvoju.Sve do nedavno, spoljne aktivnosti Unije činile su tri osnovne komponente: trgovinska politika, pomoć u razvoju i politička dimenzija. Ta tri segmenta dala su Uniji značajne instrumente za vođenje razložne spoljne politike u diplomatskoj, ekonomskoj i trgovinskoj sferi.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!